Facebook’un Hakkımızda Neler Bildiğini Nasıl Öğrenebiliriz?


Aylık 2 milyardan fazla aktif kullanıcısı olan Facebook, Dünya nüfusunun yaklaşık üçte birinin bilgilerini barındırıyor. İster sosyal medyayı aktif olarak kullanın isterseniz de sadece ziyaret edin. Kişisel verilerinizin bu siteler tarafından ne kadar bilindiğini ve sitelerin arkasında hangi şirketlerin olduğunu bilmeniz gerekir.

Facebook öncelikle size alakalı reklamlar sunmak için bilgilerinizi kullanmaktadır. Bu reklamları bazıları rahatsız edici bulurken bazıları ise ağın ücretsiz olmasına karşın ödemiş oldukları ücret olarak kabul ediyor. Bu bilgilerin işlenmesinin etik olup olmadığı konusunda endişeleriniz varsa, şirketlerin sizin hakkınızda ne öğrendiğini ve bu bilgi akışını nasıl kontrol edebileceğinizi öğrenmeniz gerekmektedir.

Bu yazımız size gizliliğinizi koruma konusunda yardımcı olsa da, bunun için çok daha fazla yöntem bulunmaktadır. Eğer Facebook’un hiçbir şekilde verilerinizi kullanmamasını istiyorsanız, en iyi yöntem Facebook hesabınızı silmektir.

Reklam Tercihlerinizi Kontrol Edin

Facebook, hesabınızı ilk kurduğunuzda sizden adınızı, soyadınızı, e-posta adresinizi, iş ve eğitim geçmişinizi, şu anda Facebook’ta olan akraba ve arkadaşlarınızı girmenizi ister. Fakat asıl bilgiyi sizin Facebook içerisindeki hareket ve paylaşımlarınızdan toplar.

Facebook’un hangi bilgilerinizi kullandığını öğrenmek ve bunlara kimlerin erişebileceğini sınırlandırmak için Facebook’a giriş yaptıktan sonra Hesap Ayarları > Reklamlar kısmına girerek sosyal ağa verdiğiniz bilgileri görebilir ve bu bilgilerden hangilerinin reklam verenlerle paylaşılacağını belirleyebilirsiniz.

Örneğin ilişki durumunuzu Facebook ile paylaşıp paylaşmadığınızı öğrenmek ve bu tercihi değiştirmek için Ayarlar > Reklam Ayarları > Reklam Tercihlerin (en altta) > Bilgilerin kısmına gidin. Buradan kapattığınız bilgiler artık reklam aktivitelerinde kullanılmayacaktır.

Facebook bu ayarlardan sonra bilgilerinizi reklam veren şirketlerle paylaşmayacaktır. Fakat bilgilerinizi yine de kayıt altında tutmaya devam eder. Bunun önüne geçmek içinse profil sayfanızdan Profili Düzenle kısmına girerek bilgilerinizi silmeniz gerekiyor.

Facebook'un Hakkımızda Neler Bildiğini Nasıl Öğrenebiliriz?

Üçüncü Parti Servislerle Tarama Yapın

Facebook’un sizin hakkınızda bildiği veya sizinle alakalı olduğunu düşündüğü her ayrıntıyı bulmanız neredeyse imkansızdır. Gizli algoritmalar kullanarak profilinizi ve çevrimiçi etkinliklerinizi değerlendirip bazı varsayımlar yapar. Bu verileri ise bazı üçüncü parti yazılımlarla öğrenmeniz mümkün.

Chrome uzantısı olan Data Selfie, Facebook’un etkinliğini izleyebilir ve bunu hangi yolları kullanarak yaptığı ile ilgili size fikir verir. Fakat bu fikirler teoriktir, kesinlik içermez.

Hesabınızın daha kapsamlı bir analizi için Stalkscan sitesini ziyaret edin. Facebook profilinizin URL’sini sayfanın üst kısmına girip tarattığınızda site size, Facebook’un hakkınızda bildiklerini, check-in yaptığınız mekanları, etiketlendiğiniz videoları, sevdiğiniz müzik ve filmleri ve daha fazlasını gösterebiliyor.

Intel Techniques Search Tool web sitesinden de benzer bir tarama yapabilirsiniz. Sitenin sol tarafından Facebook’u tıklayın. Daha sonra analiz yaptırmak istediğiniz kısma Facebook kullanıcı numaranızı girin. Eğer bu numarayı bilmiyorsanız “Display User Number” kısmına profil linkinizi girip öğrenebilirsiniz.


Ne yazık ki bu tür web siteleri ve yazılımlar Facebook’un sadece veri toplama yüzeyini ölçüp gösterebilir. Ayrıca Facebook, kullanıcılarını reklam verenlerin hedefleyebileceği gruplara ayıran varsayımlar da yapar. Böylelikle daha etkili bir reklam platformu oluşturmuş olur.

Washington Post‘ta geçen yıl Facebook kimlikleri ile ilgili 98 farklı veri noktası hakkında bir rapor yayınlanmıştı. Bunlara, diğer servislerden çekilen veriler de dahildi. Arabanızı ne zaman aldığınız ve hangi kredi kartlarını kullandığınız gibi…

Konum ve Web İzlemeyi Devre Dışı Bırakın

Facebook, fotoğraflara yaptığınız yorumlarla ve beğenilere göre iki farklı veri daha toplar. Birincisi, bulunduğunuz yer (akıllı telefonunuz aracılığıyla), ikincisi ise internet dışında yaptığınız etkinlikler. Facebook’un mobil uygulaması ise size bazı yeniliklerin nerede olduğunu bildirir. Yakınınızdaki ilginizi çekebilecek noktalar için arama yapmanıza ve arkadaşlarınızı daha kolay bulmanıza olanak tanır. Ayrıca Facebook’a sizin gezme eğiliminde olduğunuz gibi bilgileri ileterek size daha alakalı reklamların gösterilmesini sağlar.

Böyle bir şey sizi rahatsız ediyorsa Facebook uygulamasının bu özelliğini kapatabilirsiniz. Android telefonlar için Ayarlar > Uygulamalar ve Bildirimler > Uygulama İzinleri > Konum kısmına gelerek Facebook’un konum ayarını kapatabilirsiniz. iPhone telefonlar için Ayarlar > Gizlilik ve Konum Hizmetleri  kısmından Facebook’u seçip kaldırabilirsiniz. Ancak bu önlemleri alsanız bile Facebook sizin konumunuzu öğrenebilir. Örneğin bir arkadaşınız sizi belirli bir mekanda etiketlediğinde Facebook sizin de orada bulunduğunuzu anlayabilir.

Benzer şekilde Facebook size daha iyi bir reklam sunabilmek için sizi internette gezinirken takip edebilir. Belirli web sayfalarında zaman geçirdiğinizde Facebook bunu da öğrenebilir. Bunun önüne geçmek için ise Hesap Ayarları > Reklam Ayarları‘ na girerek “İnternet sitesi ve uygulama kullanımlarıma dayanan reklamlar” seçeneğine girip “kapalı” yapmanız yeterli.

Son zamanlarda Facebook hangi tür kullanıcı verilerinin toplandığını açıklama konusunda daha titiz davranıyor. Fakat bilgilerimizin tümünü geri almamız mümkün değil. Zaten Facebook’a kayıt olurken böyle bir şeyi kabul ettiğinizi belirtmiştiniz. Aksi taktirde kayıt olmanız mümkün olmazdı. Yapmanız gereken şey ise profilinizi doldururken, webde gezinirken ve beğeni ve yorum yaparken ortaya koyduğunuz bilgi türlerinin farkında olmaktır.


Beğendiniz mi? O halde paylaşın!

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir