Toprağa Ekilince Çiçek Açan Gazete


Toprağa Ekilince Çiçek Açan Gazete

Japonya’nın ulusal gazetelerinden biri olan The Mainichi Shinbunsha, tamamen geri dönüştürülebilir bir gazete icat etti. Bu gazeteyi toprağa diktiğinizde içerisindeki tohumlar filizlenip büyümeye başlıyor.

Gazete kağıtlarını bu güne kadar eşyaların altına sermek veya mangalları tutuşturmak gibi pek çok günlük işlerimizde kullandık. Ancak onu toprağa geri dönüşümlü hale getirmeyi hiç düşünmedik.

Toprağa Ekilince Çiçek Açan Gazete

Bu şaşırtıcı konsept, 1872’de kurulan ve günlük 5 milyon adet basım yapan Japon Mainichi Newspapers tarafından üretildi. Reklam ajansı Dentsu Tokto ile birlikte ortak geliştirilen “Yeşil Gazete” haşhaş, lily, gül, asma köpeği, sebze mürekkebi, papatya gibi Japon çiçek tohumlarıyla birleştirilen kağıtlardan üretiliyor.

Gazeteyi yapmak için atık kağıtlar toplanıp hamur haline getiriliyor ve daha sonra sonra tohumlarla birlikte karıştırılıyor. Makaleler ve resimler ise bitki bazlı ve çevre dostu boyalar kullanılarak, kağıdın çevreye zarar vermeyeceği şekilde basılıyor. Tohumları büyütmek içinse kağıdı nemli bir toprağa yerleştirmek yeterli oluyor.

Toprağa Ekilince Çiçek Açan Gazete

Yeşil Gazete’nin harika bir fikir olmasına karşın, maliyeti normal gazetelere göre çok daha fazla. Bu yüzden sınırlı sayıda ve özel günlerde üretiliyor. Yine de 700.000 dolardan fazla gelir elde eden proje devam ettirilecek gibi gözüküyor. Çevresel konularda çocukların farkındalığını artırmak ve onlara geri dönüşümün önemini kavratmak amacıyla okullarda ücretsiz dağıtılacak.

Toprağa Ekilince Çiçek Açan Gazete


Beğendiniz mi? O halde paylaşın!

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir