Mısır Piramitleri’nin Büyük Bir Gizemi Çözüldü


Dünya’nın 7 harikasından biri olan Mısır Piramitleri, barındırdığı çeşitli gizemleriyle yüzyıllardır bilim insanlarının kafasını kurcalamakta. Yapılan son çalışmalar sonucunda ise bu gizemlerin önemli bir kısmı gün yüzüne çıkarıldı.

Piramitlerin yapımı esnasında kullanılan dev blokların çölde hiç kaya bulunmaması göz önüne alınarak, oraya nasıl getirildiği büyük bir merak konusuydu. Hatta geçerli bir kanıt bulunamadığından taş blokların uzaylılar tarafından getirildiği bile öne sürülmüştü.

Tüm bu tartışmalar devam ederken asıl gerçekler piramitlerin yapımında üst düzey görevli olan Merer adındaki Mısırlı’nın günlüğünde ortaya çıktı.

Yaklaşık 3 bin yıllık olan bu günlükte yazılanlara göre tanesi 2,5 ton olan granit ve kireç taşından yapılma dev bloklar, Nil Nehri üzerinden tahta sandallarla taşınarak getirilmiş.

Mısırlı mühendisler sandalları piramitlerin inşa edildiği Gize’ye getirebilmek için iple birbirine bağlamış ve Nil Nehri’ndeki bir limandan Gize’ye doğru bir kanal açmış.

Böylece dev taşların  800 km öteden su üzerinde taşındığı ortaya çıktı. Bu taşıma işleminde binlerce kişinin görev aldığı söyleniyor. Taşınan taş blokların ağırlığının toplam 170 bin ton olduğunu düşünürsek eski Mısırlılar’ın piramitleri inşa etmek için ne kadar büyük bir zahmete girdikleri anlaşılıyor.

Araştırmayı yürüten arkeolog Mark Lenher, taşıma işlemi için açılan kanalın taslağını çıkardıklarını belirtti.


Beğendiniz mi? O halde paylaşın!

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir