2018’de El Nino Gerçekleşecek. Peki El Nino Nedir?


El Nino’yu duymayan yoktur. Ancak ne olduğu sorusuna gelince muhtemelen çoğumuz sessiz kalacaktır. Üzülmeyin, bu yıl ve bugün için şanslı sayılırız. Çünkü 2017-2018 döneminde El Nino gerçekleşecek ve bugün El Nino’nun ne olduğunu öğreneceğiz.

İspanyolca “erkek çocuk” anlamına gelen El Nino, Dünya’nın iklimini küresel çapta değiştirebilen büyük bir doğa olayıdır.

Erkek çocuk okyanusta doğuyor

Okyanusun üst yüzeyi Güneş tarafından ısıtılır. Altta kalan kısım ise giderek soğur. Güçlü bir rüzgar sıcak yüzeyi iter ve alttaki soğuk kısım yukarı çıkar. Gerçekleşen bu olayı National Ocean Service’in hazırladığı animasyondan izleyebilirsiniz.

El Nino’daki ana etken alize rüzgarlarıdır. Sürekli esmesi ve yönünün belli olması sebebiyle alizeler, tarih boyunca yelkenli gemiler için elverişli bir ortam oluşturmuştur. Yelkenli gemiler döneminde, Amerika ve Avrupa arasındaki ticareti sağladığı için alizelere ticaret rüzgarı da denmiştir.

Alizeler ekvatorun Pasifik bölgesinde doğudan batıya doğru eser. Böylelikle sıcak sular Doğu Hint Adaları’na doğru yol alırlar ve Amerika’nın yakınlarındaki derin ve soğuk sularda kendilerine yer edinirler. Soğuk okyanus sularının bu şekilde ısınmasına El Nino, başka bir deyişle La Nina sebep olur.

Su yüzeyindeki sıcaklık değişimi yerel yağışlar üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bu da rüzgarlara etki ettiğinden dolayı bölgesel iklim değişiklikleri yaşanmaktadır. Bilim adamları 2017-2018 sezonundaki El Nino’nun düşük seviyede olacağını söylüyor. Düşük seviyedeki sıcaklık değişimi 0,5 – 1 °C arasında oynuyor. Orta seviyede 1 – 1,5 °C, yüksek seviyede ise 1,5 °C üstü bir değişim meydana geliyor.

Soğuk bir okyanusta hava kuru ve yağışsızdır. Sıcak bir okyanusta ise hava nemli ve yağışlıdır. Yani El Nino’nun etkisiyle pasifik bölgesi soğuk ve yağışsız iken Doğu Hint adaları sıcak, nemli ve yağışlıdır.

2018'de El Nino Gerçekleşecek. Peki El Nino Nedir?

Aslında El Nino gerçekleşeceği kesin değil

NOAA bilim adamları La Nina’nın bu yıl gerçekleşeceğini öngörüyorlar. Fakat henüz kesin bir bilgi vermediler. Şuan için %55-65’lik bir şans olduğunu söylüyorlar. Resmi olarak La Nina yılı olması için deniz yüzeyi sıcaklığının 3 ay boyunca en az 0,5 °C ortalamanın altında olması gerekiyor.


Beğendiniz mi? O halde paylaşın!

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir