Dünya Fosil Yakıtlara Veda Etmeye Hazırlanıyor


Dünya Fosil Yakıtlara Veda Etmeye Hazırlanıyor

Küresel ısınma ve hava kirliliğinin en büyük sebeplerinden biri şüphesiz global çapta yoğun bir şekilde kullanılan fosil yakıtlardır. Eğer yakın bir zamanda önlem alınmazsa insanlık olarak geri dönüşü mümkün olmayan büyük bir felakete uğrayacağımız bütün bilim dünyası tarafından açıkça belirtiliyor.

İlk adım İrlanda’dan

Durum bu derece kritikken bazı ülkeler ciddi çapta adımlar atmaya başladı bile. İlk adım geçtiğimiz Nisan ayında İrlanda’dan geldi. Fosil yakıt kullanımına tamamen son vereceğini belirten İrlanda hükümeti bu proje için 8 milyar € yatırım yapmaya hazır olduklarını belirtti.

İrlanda’nın aldığı bu kararın yürürlüğe girmesinden itibaren ülkede kömür ve petrol yatırımlarına izin verilmeyecek. İrlandalı Milletvekili Thomas Prigle’nin bu konuda yaptığı açıklama ise şöyle: “Gelişmemiş ülkelerdeki milyonlarca yoksul insan iklim değişikliği sebebi ile kitlesel göç vb. şeylere maruz kalıp sonucunda da iç karışıklıklarla uğraşırken böyle bir yasayı kabul etmememiz imkansızdı…”

Benzer Bir Proje Norveç Tarafından Açıklanmıştı

Norveç, fosil yakıtları tamamen kaldırmasa da 2016 yılında, 2025 yılına kadar ülkede fosil yakıtlı araçların tamamen yasaklanacağını duyurmuştu. Hatta ülkenin bütün siyasi kanatları tüm araçların yeşil enerjiyle çalışması konusunda anlaşmaya varmıştı.

ABD merkezli Tesla Motors’un CEO’su Elon Musk: “Norveç’in benzinli araçları 2025’te yasaklayacağını şimdi duydum. Ne müthiş bir ülke.” şeklinde açıklama yaparak Norveç’e övgüler yağdırmıştı.

Almanya da Fosil Yakıt Kullanımına Son Veriyor

Ülke çapında karbondioksit salınımını tamamen kaldırmayı hedefleyen Alman hükümeti, 2030 yılına kadar tüm otomobillerin sıfır emisyon değerinde olmasını şart koştu. Fosil yakıtlı otomobillerde sıfır emisyon değerinin çok zor olduğu düşünülünce bu durum tamamen elektrikli otomobillerin kullanılacağı anlamına geliyor.

Alman hükümeti 2020 yılına kadar ülke çapındaki emisyon değerini %40 oranına kadar düşürmeyi, bunun yanında da elektrikli araç satışlarını da artırmayı planladıklarını belirtti.

Şuan Almanya’da, kayıtlı 45 milyon fosil yakıtlı araç bulunuyorken, tamamen elektrikle çalışan araç sayısı ise 25 bin.

Fransa Olaya Fransız Kalmıyor!

Fransa hükümetinin aldığı yeni kararla birlikte 2040 yılından itibaren fosil yakıtla çalışan tüm motorlu araçların satışı yasaklanacak. Halkın sağlığını koruma ve hava kirliliğine karşı mücadele fikrini arkasına alan Fransa hükümeti, ülkenin bu dönüşüm için yeterli donanıma sahip olduğunu belirtti.

Ayrıca Fransa’nın özellikle büyük kentlerinde birçok noktada elektrikli otomobiller için şarj üniteleri bulunuyor.

Sadece Elektrikli Araçlar Kullanılacak

Volvo Benzinli Araç Devrini Kapatıyor

İsveçli otomobil devi Volvo aldığı yeni radikal kararla 2019 yılından itibaren içten yanmalı motorlu araç üretmeyeceğini duyurdu. Ayrıca şirket, 2021 yılına kadar 5 yeni elektrikli araç modelini piyasaya süreceğini belirtti.

Merceden ve Land Rover’dan Tarihi Karar

Benzer bi adım da Mercedes’ten geldi. Daimler CEO’su Dieter Zetsche, 2022’ye kadar Mercedes’in tüm modellerinde elektrikli opsiyonunun da tüketicilere sunulacağını açıkladı. Ayrıca firma, Smart isimli modellerini de komple elektrikli otomobil olarak piyasaya süreceğini duyurdu.

Land Rover firması da Volvo ile benzer bir karar alarak yakın bir tarihte fosil yakıtlı araçların üretimine son vereceğini duyurdu.

Bunların dışında farklı ülkelerde de içten yanmalı motorlara veda etme planları yapılıyor. Benzinli ve dizel araçları yasaklamayı planlayan ülkeleri sıralayacak olursak: İrlanda, Norveç, Almanya, Fransa, İngiltere, Çin, Hindistan, Avusturya, Danimarka, Portekiz, İspanya, Hollanda, Japonya ve Güney Kore başta geliyor. Şu anda net bir bilgi olmasa da bu listenin ilerleyen yıllarda artacağı düşünülüyor.


Beğendiniz mi? O halde paylaşın!

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir