New York’taki Muhammed Çeşmesi ve Hikayesi


New York'taki Muhammed Çeşmesi ve Hikayesi

İslam dini her yönüyle insanlık için bir yol göstericidir. Gözlerimizi açıp baktığımızda bize apaçık mesajlar verir. New York’taki Muhammed çeşmesi de bu mesajların simgeye dönüşmüş hali olarak karşımıza çıkıyor.

1970’li yıllarda ABD’de kurulan Yeşilay tarzı bir dernek ilk olarak alkollü içkilere karşı savaş açıyor. Faaliyetlerine başlamadan önce ise, içkiyi tarihte ilk kimin yasakladığını araştırmaya koyuluyor. Araştırma sonucunda görüyorlar ki içki ilk olarak Hz Muhammed (S.A.V.) tarafından 626 yılında kesin bir şekilde yasaklanıyor.

Bu hadise karşısında etkilenen ABD’li dernek mensuplarından bazıları Hz Muhammed’in (S.A.V.)’in heykelini inşa etmeyi teklif ediyor. Ancak üyelerin bazıları ise “O’nun kurduğu din öyle bir dindir ki, insanlığa fayda sağlamayan hiçbir şeye eser demez. Ayrıca böyle bir şey için de para harcatmaz.” diyerek karşı çıkıyor.

Bunun üzerine dernek, hem bu anının hatırasını yaşatmak, hem de gören kişilere örnek olması açısından New York’ta Muhammed Çeşmesi adıyla bir çeşme yaptırıyor.

New York'taki Muhammed Çeşmesi ve Hikayesi

İslam dini akıl, sağlık, ırz, din, ve malın korunmasına önem gösterir. Ancak içkili olan bir kimse bunları koruyamaz duruma düşer. Bu yüzdendir ki alkol İslam dinince yasak kılınmıştır.

Aşağıdaki hadisle de içkinin ne denli yasak olduğu inanan kimseler için apaçık belirtilmiştir:

Muhakkak ki Allah, içkiye, onu yapana, yapılan yere, onu içene, içirene, taşıyana, taşıtana, satana, satın alana, onun bedelini ve kazancını yiyene lanet etmiştir.


Beğendiniz mi? O halde paylaşın!

7 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    1. Kaynağı hatırlamıyorum malesef. 2 yıl olmuş. Fakat birden fazla kaynaktan alınma bilgiler.

  1. Gorseller Fas Rabat’taki bir cesmeye ait. Fotografcisi Peter Wollinga, fotograf da stock foto.
    Cesme New York’ta tam olarak nerede payalasabilir misiniz? Tesekkurler

    1. Görselini bulamamıştım. Bulamadığım için stok görsel kullandım.

  2. Bu bilgi semaeddin yesil hocanin, mes’ali felah eserinde geciyor fakat New York ta boyle bir yapita dair bilgi Ben de bulamadim. Acaba sonradan ismini mi degistirdiler, Allahu Alem