Bozuk Paraları Kim Tasarladı ve Kenarları Neden Tırtıklı?


Bozuk Paraları Kim Tasarladı?

Alış veriş yaparken sıklıkla kullandığımız bozuk paralar şüphesiz hayatımızın vazgeçilmez bir unsuru. Onlar olmadan düşük fiyattaki ürünleri satın almamız bir hayli zor. Peki bu paraların ne zaman ve kim tarafından tasarlandığını biliyor muydunuz?

Bozuk paralar veya başka bir deyişle madeni paraların günümüzdeki tasarımı kime aittir? Bozuk paraların kenarları neden tırtıklıdır? Yazımızda bunlardan bahsettik.

Orta Çağ’da madeni paralar değerli metallerden üretiliyordu. Bunu fırsat bilen zamanın kötü niyetli kişileri paraların kenarlarını yontarak belirli bir miktar değerli metal elde ediyordu. Bu durum o zamanlarda büyük bir sorundu ve çözümü bulunamıyordu.

Hepimizin tüm zamanların en iyi bilim adamı olarak tanıdığı Isaac Newton, o yıllarda İngiltere Kraliyet Darphanesi’nde yönetici olarak çalışıyordu. Bozuk paralardaki bu durum Newton’un da dikkatini çekmiş olacak ki bulduğu yöntem hala günümüzde tüm dünyada kullanılmaktadır.

Isaac Newton madeni paraların yontulmasının önüne geçmek için paraların kenarına çeşitli desenler, yazılar veya oymalar eklenmesini sağladı. Böylelikle herhangi bir madeni paranın kenarları yontulduğunda farkedilecek ve para geçersiz sayılacaktı.

Bozuk Paraların Kenarları Neden Tırtıklıdır?

Günümüzde kullanılan madeni paralar değersiz metallerden yapılsa da, Newton’un yöntemi geleneksel olarak hala bütün dünyada kullanılmaya devam ediyor.

Ayrıca paraların üzerinde ve kenarlarındaki oymalar, görme engelli bireylerin de paraları kolay bir şekilde ayırt etmesine yardımcı oluyor.


Beğendiniz mi? O halde paylaşın!

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir