Pandaların Neden Siyah Benekleri Var?


Pandalardaki Siyah Beneklerin Sebebi

Aslında birçok hayvanın üzerinde farklı renklerde benekler bulunuyor. Ancak pandaların benekleri diğer hayvanlara göre çok daha sistematik ve göze çarpıcı. Bu yüzden yazımızda pandaların beneklerini ve hangi amaçla var olduklarını ele aldık.

Siyah kulaklar, gözlerinin etrafını çevreleyen karartılar, siyah kollar, bacaklar ve beyaz gövde ile beyaz bir boyun… Bütün bunlar pandaları eşsiz yapan muhteşem ayrıntılar. Peki pandalardaki bu benekler ne işe yarıyor?

Bilim adamları pandalardaki bu farklı desenlerle ilgili düzinelerce teori üretti. Diğer hayvanlara karşı bir uyarı, kamuflaj, iletişim ve vücut ısısını dengeleme gibi bir çok neden ortaya atıldı.

Araştırmacılar bu nedenlerden hangisinin geçerli olduğunu kesinleştirmek için pandaların beneklerini 195 kara hayvanı ve 39 ayı türü ile karşılaştırdı. Daha sonra çevresel koşullar ve sosyal davranışlar ele alındı.

Araştırmalar sonucunda sıcaklığı dengeleme ile ilgili bir bağlantı bulunamadı. Ayrıca gözlerinin etrafındaki siyah kısım da güneş ışığından korunmak için değil.

Pandalardaki Siyah Benekler

Varılan sonuç pandalardaki  siyah beneklerin, doğadaki açık renklerle ve kar örtüsüyle bağlantılı olduğunu ortaya koydu. Bu benekler karla kaplı yaşam alanlarında pandaların gizlenmesine yardımcı oluyor. Böylelikle ormanlık alanlarda kendilerini leopar gibi vahşi hayvanlardan koruyabiliyorlar.

Siyah ve beyaz renkler, pandaların yıl boyunca aktif olarak doğada bulunmalarını kolaylaştırıyor. Bu renk kombinasyonları sayesinde hem yaz hem de kış aylarında doğaya otomatik olarak adapte olabiliyorlar.

Gözlerinin etrafındaki siyahlıklar ise iletişim kurmalarını sağlıyor. Kulaklar ve yüz arasındaki bu zıt renkler diğer hayvanlarda şiddete eğilimli yırtıcı bir hayvan olduğu izlenimini bırakıyor. Ayrıca gözlerdeki bu yamalar sayesinde birbirlerini daha rahat tanıyabiliyorlar.

Pandalar aynı zamanda bu desenleri istedikleri zaman daha büyük veya daha küçük gösterebiliyorlar. Özellikle rakipleri ile karşılaştıklarında desenlerini büyüterek üstünlük kurmaya çalışıyorlar.

Ayrıca bu sevimli hayvanlar, agresif görünmek istemedikleri zaman gözlerini pençeleri ile kapatırlar.

Pandalar Desenleri ve Benekleri


Beğendiniz mi? O halde paylaşın!

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir