Arıların Ne Kadar Zeki Olduklarını Gösteren Deney


Bombus cinsi arılar ile yapılan bir deneyde inanılmaz bir performans sergileyen arılar aynı zamanda ne kadar esnek bir beyne sahip olduklarını da ortaya koydu.

Ödül kazanabilmek için topları bir platformun ortasına taşıyan arılar gerçekten inanılmaz! Üstelik bu taşıma işlemini kendilerine gösterilen yöntemlerle değil, daima en pratik yöntemi deneyerek gerçekleştirdiler.

Çeşitli denemelerle arıların, topları platformun ortasına taşımaları sağlandı. Bunu başardıklarında ise bir damla şekerli su ile ödüllendirildiler. Böylelikle arılar topu gördüklerinde orta kısma taşımaya başladılar.

Deneyi gerçekleştiren bilim adamları arılara bu yöntemi öğretebilmek için iki farklı yol denedi. İlk olarak sahte bir arı ile topu iterek ortaya getirdiler. İkinci olarak ise bir mıknatıs yardımı ile topları platformun ortasına kadar getirerek bu davranışı öğretmeye çalıştılar. Fakat arılar iki yöntemi de pek umursamadı.


Deneyin sonucunda arıların en iyi birbirlerinden görerek öğrendikleri keşfedildi.

Deneyin devamında ise platformun üzerine daha önce deneyde kullanılan iki sarı top ve hiç kullanılmayan bir siyah top yerleştirildi. Arılar orta kısma kendilerine yabancı olmasına rağmen siyah topu sürüklemeye başladı. Çünkü siyah top sarı olanlara göre orta kısma daha yakındı.

Bu muhteşem deneyi merak edenler aşağıdan izleyebilir.


Beğendiniz mi? O halde paylaşın!

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir