Kuyruğunda Karınca Kafası Olan Yeni Bir Eşek Arısı Türü Keşfedildi


Kuyruğunda Karınca Kafası Olan Eşek Arısı

Teknolojide ne kadar ileri olursak olalım doğada keşfedilmeyi bekleyen birçok canlı türü bulunmakta. Bunlardan birisi de kuyruğunda karınca kafası bulunan eşek arısı.

Finlandiya Turku Üniversitesi Zooloji Müzesi’nde görevli bilim adamları, Peru’nun Lima kentinde bulunan San Marcos Doğal Tarih Müzesi’nde buldukları bu ilginç eşek arısı türüne Clistopyga Caramba böceği adını verdiler.

Araştırmacılar ilk başta arının genetik bozulmaya uğradığını düşündüler. Ancak yapılan incelemeler sonucunda böyle bir durum olmadığı anlaşıldı.


Bu tür canlılar doğada sıklıkla görülmekte. Bazı türler diğer canlılardan korunma veya avlarını kendilerine çekme amacıyla bu gibi uzuvlara sahip olabiliyor. Örneğin bombus arısına benzeyen reçel sineği, görünüşü arıya benzediği için kendisini avlamak isteyen canlılardan korunmaktadır.

San Marcos Üniversitesi Doğal Tarih Müzesi, bu türün ilk örneklerini Peru’nun yağmur ormanlarıyla And Dağları’nın kesiştiği bölgede topladı.

Arının, karınca kafasına benzeyen kuyruk kısmını henüz ne amaçla kullandığı tam bilinmiyor. Fakat arıları avlamasıyla bilinen bazı örümcek türlerinin karıncalardan korktuğu ve Caramba’nın da bu örümceklerden korunma amaçlı kuyruğunu kullanabileceği hipotezi üzerinde duruluyor. Başka bir hipotez ise, Caramba’nın avlarını kendine çekmek için bu şekli kullanabileceği yönünde.

Bir canlının tür olarak adlandırılabilmesi için kendi aralarında oğul verebilmesi gerekiyor. Yapılacak ayrıntılı araştırmalar sonucunda buna karar verilecek.

Kaynak: http://gizmodo.com/um-this-wasp-species-has-an-ant-head-for-a-butt-1791281779


Beğendiniz mi? O halde paylaşın!

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir