Ses Dalgalarıyla Tsunamileri Durdurmak Mümkün


Ses Dalgaları İle Tsunamileri Önlemek Mümkün

Tarihte binlerce insanın ölümüne yol açan şüphesiz en büyük doğal felaketlerden birisi de tsunami… Bu güne kadar tsunamiyi durdurabilecek bir teknoloji geliştirilmemişti. Fakat Cardiff Üniversitesi’nin yaptığı çalışma tsunamileri biraz olsun azaltabilir.

Tsunami, okyanus açıklarındaki depremler sonucunda meydana gelen dev dalgaların kıyıya vurması sonucu oluşan bir doğal felakettir. Günümüze kadar bu felaket sonucu yüz binlerce insan hayatını kaybetti.

En son 2004 yılında Endonezya’da meydana gelen tsunamide 283.100, 2011 yılında Japonya’daki tsunamide ise 15,828 kişi hayatını kaybetmişti.

Tsunami felaketinin önlenemez olduğu düşünülürken sevindirici haber Cardiff Üniversitesi‘nden geldi. Araştırmacı Usame Kadri, ses dalgaları kullanılarak tsunamilerin bir nebze azaltılabileceğini öne sürüyor.

Bir tür ses dalgası olan akustik yerçekimi dalgasının doğru zamanda yayılması sağlanırsa tsunami dalgalarının hizaya getirilebileceği söyleniyor. Akustik yerçekimi dalgası okyanusun derinliklerine kadar ulaşıp yüzlerce kilometrelik alana kısa zamanda varabiliyor.

Tsunamiler Ses Dalgalarıyla Önlenebilir

Kadri’nin çalışmasına göre akustik yerçekimi dalgaları, tsunami dalgalarıyla temasta bulunarak enerji alış verişi yapacak. Bu sayede tsunami dalgasının enerjisi azaltılabilecek ve dalga boyutu daha az miktarlara indirgenebilecek.

Ancak tsunami dalgasının etkisini azaltabilecek miktarda ses dalgası üretebilmenin yolu henüz bulunamadı. Kadri’ye göre eğer bu mümkün olsaydı Endonezya’da meydana gelen tsunami dalgalarının boyu %30 oranında azaltılabilirdi. Bu oran dalga boylarının yaklaşık 5 metre azaltılması anlamına geliyor ki bu da can kaybının ciddi oranda azaltılabileceğini gösteriyor.


Beğendiniz mi? O halde paylaşın!

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir