Siber Saldırı Tehlikesine Karşı Kendimizi Nasıl Koruruz?


Siber Saldırılara Karşı Korunma Yöntemleri

Çağımızın en büyük sorunlarından biri olan siber saldırı tehlikesine karşı kendimizi korumak için ne yapmalıyız?

Günümüzde neredeyse hepimiz bir çok işlemimizi internet ortamında yapmaktayız. Bankacılık ve fatura işlemleri gibi oldukça önemli olan ihtiyaçlarımızı internet üzerinden gideriyor, sosyal medya hesapları kullanarak çevrimiçi dünyada aktivitelerimizi sürdürüyor, farklı farklı farklı sitelere üye oluyoruz. Peki bunları yaparken kendimizi siber saldırı tehlikesine karşı ne kadar koruyoruz?

Öncelikle şunu çok iyi bilmemiz gerekiyor. Kesinlikle “Korsanların benle ne işi olur?”, “Bana bulaşmazlar.” gibisinden düşüncelere kapılıp, internet dünyasındaki güvenliğimizi tehlikeye atmamamız gerekiyor. Bu yüzden yazımızı sonuna kadar okuyup önleminizi almanızı tavsiye ediyoruz.

1- Bilgisayarınızda bir anti-virüs yazılımı bulundurun.

Bilgisayarınızda Anti-Virüs Yazılımı Bulundurun

 

 

 

 

 

 

 

Siber güvenliğin en başında gelen unsurlardan birisi de anti-virüs yazılımı kullanmaktır. Kullanacağınız bir anti-virüs yazılımı bilgisayarınıza veya akıllı telefonunuza bulaşabilecek virüsleri engelleyecektir. Bunun yanında size karşı yapılabilecek siber saldırılara karşı güvenliğinizi sağlayacaktır.

Peki en iyi anti virüs programı hangisi?

Bu konuda kesinlikle en iyisi şudur diyemeyiz. Yalnız dikkat etmeniz gereken nokta bilindik yazılımlar kullanmanız gerektiğidir. KaskerSky, Norton, Eset, Bit Defender, MCafee, Avast, AVG gibi yazılımlar güvenliğinizi sağlayacaktır.

2- Kullandığınız şifreler farklı ve güçlü olsun.

Şifreleriniz Farklı Ve Güçlü Olsun

 

 

 

 

 

 

 

Anti virüs programıyla cihazımızı korumaya aldıktan sonra sıra geldi güvenli şifreler kullanmaya. Peki en sağlam şifre nasıl belirlenir?

Bu konuyu özetleyecek olursak; howsecureismypassword.net adlı web sitesi şifrenizin korsanlar tarafından kaç saniyede bulunabileceğini söylüyor. Örnek vermek gerekirse:

123asd – Anında

15021991 (Doğum Tarhiniz) – 3 mili saniyede

istanbul34 – 1 günde

bilimokur2UcuF$Zugan – Bu şifre ise 16 milyar yılda bulunabiliyor.

Verdiğimiz örneğe göre nasıl bir şifre oluşturmamız gerektiğini az çok anlamışsınızdır. Eğer şifre oluşturmada güçlük çekiyorsanız güvenilir güvenlik firmalarından Norton’un hazırladığı şifre üretme sitesini kullanabilirsiniz. https://identitysafe.norton.com/password-generator

Ayrıca genellikle yapılan hatalardan birisi de her yerde aynı şifrenin kullanılmasıdır. Eğer böyle yaparsak bir şekilde ele geçirilen şifremiz bütün hesaplarımızın ele geçirileceği anlamına geliyor ve böyle bir durumu kesinlikle istemeyiz. Bu yüzden kullandığınız bütün hesaplarda farklı şifreler oluşturmaya özen gösterin.

3- İndirme yaptığınız siteler güvenilir olsun.

İndirme Yaptığınız Siteler Güvenilir Olsun

 

 

 

 

 

 

 

İnternet üzerinden belge, resim, video gibi indirmeler yaparken kesinlikle bilindik sitelerden yararlanmalıyız. Aksi halde virüs bulaşma ihtimali artacaktır.

4- Bilgisayarınızı ve telefonunuzu her zaman güncel tutun.

Bilgisayarınızı Ve Telefonunuzu Her Zaman Güncel Tutun

 

 

 

 

 

 

 

Bu çoğumuz tarafından önemsenmeyen bir konudur; fakat çok önemlidir. Korsanlar çoğu zaman sistemlerdeki açıktan faydalanırlar. İşletim sistemi üreticileri de yayınladığı güncellemelerle bu açıkları kapatır. Bu yüzden bilgisayarımızı ve akıllı telefonumuzu her güncellediğimizde kendi güvenliğimizi sağlamış oluruz.

5- Kesinlikle warez kullanmayın!

Kesinlikle Warez Kullanmayın!

 

 

 

 

 

 

 

Warezin bir diğer anlamı korsan yazılımdır. Bu tür yazılımların çoğu virüslüdür. Bunları kullanarak hem sistemimizi tehlikeye atarız hem de hak ihlali yapmış oluruz.

6- Banka hesabınızı ayrıntılı bir şekilde sürekli kontrol edin.

Banka Hesabınızı Düzenli Olarak Kontrol Edin

 

 

 

 

 

 

 

Bazı bilgisayar korsanları ele geçirdiği hesaplardan küçük miktarlarda düzenli olarak para çekiyor. Bu sayede hesap sahibi durumu farkedip müdahalede bulunamadığı için hesabından sürekli para transferi gerçekleşiyor. Böyle bir durum yaşamamak için banka hesabınızı sık sık kontrol edin.


Beğendiniz mi? O halde paylaşın!

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir