Akıllı Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?


Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çoğumuz akıllı telefon alırken hangi kriterleri göz önünde bulundurmamız gerektiğini bilmeyiz veya görmezden geliriz. Genellikle bir yakınımızdan gördüğümüz modeli veya bize tavsiye edilen bir modeli alırız. Fakat zaman geçtikçe alınan bu telefondan memnun olmamaya başlarız. Bunun sebebi ise tavsiye edilen telefonun, tavsiye eden kişinin kriterlerine uygun olup, bizim kriterlerimize uygun olmamasıdır. Veya satın alırken sadece görselliğine baktığımız içindir.

Peki biz hangi marka akıllı telefonu almalıyız, akıllı telefon alırken hangi modeli seçmeliyiz ve akıllı telefon alırken nelere dikkat etmeliyiz?

İşte Akıllı Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

İlk ve Altın Kural: Telefonu Hangi Amaçla Kullanacağız?

 

Eğer cep telefonuyla bolca vakit geçiren, fotoğraflar çeken, oyun oynayan, sosyal medyayı takip eden, kısacası akıllı telefonun bütün olanaklarını kullanan birisi iseniz alacağınız model kesinlikle üst düzey bir telefon olmalı. Çünkü bütün bu saydığımız fonksiyonlar çalışırken cep telefonumuzun işlemci ve ram dediğimiz donanımlarını kullanmakta ve haliyle bu donanımların özellikleri bizim ihtiyaçlarımızı karşılayacak seviyede olmalı. Bu yüzden satın alacağımız akıllı telefonumuz kesinlikle ucuz bir model olmamalı. Piyasaya baktığımız zaman bütün akıllı telefonlar saydığımız fonksiyonları yerine getirebilmekte; fakat performans olarak yeterli olamamaktalar. Böyle bir sıkıntı yaşamamak için bilindik markaların daha performanslı modellerine yönelmeliyiz. Bunun için de bütçemizi biraz artırmamız gerekiyor.

Ben sadece telefon ve kısa mesaj özelliklerini kullanan, ara sıra fotoğraf çeken birisiyim diyorsanız sizlerin ihtiyaçlarını piyasadaki orta seviye ve alt seviye modeller karşılayabilir. Eğer ihtiyacınız bu yönde ise kesinlikle bütçenizi düşük tutmanızı tavsiye ediyoruz. Gereksiz masraftan kaçınmak her zaman iyidir.

Eğer akıllı telefonunuzu işinizle ilgili kullanmanız gerekiyorsa hiç düşünmeden ilk başta belirttiğimiz performanslı modellerden seçmeniz gerekmekte.

İkinci Kriterimiz: Android mi Iphone mu?

 

Android ve Iphone kavramlarının ne olduğuna değinelim önce. İkisi aslında akıllı telefon pazarının başını çeken iki dev şirketin telefon modelleri. Android Google tarafından, Iphone ise Apple tarafından üretilmekte. Her iki marka da sizin ihtiyaçlarınıza tam manasıyla karşılık verebilecek özellikler taşıyor. Bu konuda seçim yaparken dikkat etmeniz gereken iki nokta var:

Birincisi eğer telefonunuzu kişiselleştirmeyi seviyorsanız, her gün gördüğünüz görüntüden sıkılıp farklı bir arayüz yükleme ihtiyacı duyarım diyorsanız kesinlikle Android telefon seçmeniz gerekiyor. Çünkü Iphone bu tür kişiselleştirmelere izin vermiyor.

İkincisi ise telefonunuzun ana uygulamalarının yerine başka uygulamalar kullanmak isterseniz yine bir Android telefon seçmeniz gerekiyor. Bunu biraz daha açmak gerekirse; örneğin klavyeniz sizin ihtiyacınızı karşılayamıyordur. Ya tuşlar küçüktür ya da başka bir şey. Veya sms uygulamanız size kullanışsız geliyordur vs. Bu gibi durumlarda eğer Android kullanıcısı iseniz klavye, sms veya diğer uygulamalarınızı başka bir uygulama ile kolaylıkla değiştirebilir, kendinize göre kişiselleştirebilirsiniz. Iphone marka telefonlar bu tür değişimlere izin vermiyor.

Burda dikkat etmeniz gereken bir nokta daha var. İçinizden Iphone neden bu tür kişiselleştirmelere izin vermiyor diye geçebilir. Bunun da bir açıklamas var. Çünkü bu tür kişiselleştirmeler telefonunuzun güvenliğini tehdit edebilir. İndireceğiniz farklı bir uygulama size farklı konularda sorunlar yaşatabilir. Bu yüzdendir ki çoğu kişi Iphone marka telefonların daha güvenli olduğunu söyler; fakat durum öyle değildir. Her iki model de güvenilirdir. Android modellerde güvenliği kişisel dikkatsizlikler ve bilgimiz dahilinde olmayan müdahaleler bozmakta. Eğer dikkatli bir kullanıcı olursak, sadece güvenilir kaynaklardan uygulama edinirsek, güvenlik konusunda herhangi bir sıkıntımız olmayacaktır.

Şunu da hatırlatmak isterim. Iphone modeller diğer Android modellere göre bütçenizi biraz daha fazla yorabilir.

Üçüncü Kriter: Pil Kapasitesine Dikkat Edin!

 

Pil kapasitesi akıllı telefonlar için en önemli özelliklerden birisidir. Malum işlerimizin yarıda kalmasını hiçbirimiz istemeyiz.

Akıllı telefon alırken de dikkat etmemiz gereken bir diğer kriter de pil kapasitesidir. Telefonun pil kapasitesi ne kadar olmalı? Telefonun pil kapasitesini nasıl anlayacağız?

Akıllı telefonların pil kapasitesi mah (Mili Apmer) değerine göre belirlenir. Ortalama bir akıllı telefonun mah değeri 1500-3500 arasında değişmektedir. Telefonu yukarıda da belirttiğimiz gibi fazla kullanan birisi iseniz, akıllı telefonunuzun mah değeri 2500 Mili Apmer veya üzerinde olması gerekmektedir. Aksi halde tam dolu bir batarya sizi gün boyu idare etmeyecektir. Eğer telefonu sadece konuşma ve mesajlaşma için kullanacaksanız 1500 mah üstü telefonlar sizi 1 gün boyunca idare edecektir.

Burda dikkat etmemiz gereken nokta ise akıllı telefonların pil ömürleri 1 ila 3 gün arasında değişmektedir. 3 gün nadir görülse de mah değeri çok yüksek olan telefonlar standart günlük kullanımlarda 3 güne kadar dayanabilmektedir.


Dördüncü ve Son Kriterimiz: Görüntü ve Ses Kalitesi

Görüntü kalitesi için dikkat etmeniz gereken 3 nokta var:

Birincisi ekran boyutu. Eğer telefonunuzda görüntü kalitesi arıyorsanız büyük ihtimalle film veya çeşitli videolar izleyeceksiniz. Bunun için de ekran boyutunuz yeterli büyüklükte olmalı. Ekran boyutunun yeterli olması bize daha keyifli ve kaliteli bir görüntü sağlayacaktır. Bunun için de telefon alırken ekranın inch (inç) değerine bakmamız gerekiyor. Çok büyük ekranlı bir telefon almak istemiyorsanız şayet, size 5 inç büyüklüğünde bir ekran yetecektir. Bu da yaklaşık 12,5 cm lik bir boya tekabül ediyor. Ekranım çok büyük olsun derseniz 6 inç veya üzeri ekran boyutu olan telefonlara yönelmeniz gerekiyor.

İkinci kriter ekranın ppi değeri. Bu değer telefonumuzda 1 inç kare başına düşen piksel sayısını ifade eder. Ppi değerimizin yüksek olması ekrandaki renklerin canlı, görüntülerin de daha kaliteli olmasını sağlayacaktır. Eğer görüntü kalitem iyi olsun diyorsanız akıllı telefon alırken ppi değerinin en az 450 olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.

Üçüncü kriter ise Ekranınızın modelidir. Akıllı telefon seçerken karşımıza en çok LCD ve Amoled ekran tipleri çıkacaktır. Kalite konusunda Amoled ekran bir adım öne çıkıyor. Renkler daha canlı ve özellikle siyah renk birebir gerçek siyah gibi. Amoled ekranı şuan sadece bazı Android telefonlarda görsek te ilerleyen zamanlarda bütün modellerin buna yöneleceğini veya Amoled kalitesinde -belki daha da kaliteli- ekran tipleri kullanacağını düşünüyorum.

Ses kalitesi için çok fazla bir kriter yok. Bunun için kullanıcı yorumlarına bakmalı veya canlı olarak test etmelisiniz. Ayrıca son zamanlarda bazı akıllı telefonlar yeni ses teknolojilerini kullanmakta. Örneğin Hi-fi gibi. Bu da ses kalitesi konusunda size rehber olacaktır.

Son olarak:

Bu yazımızı akıllı telefon alırken kendinize rehber edinebilirsiniz. Aklınızda farklı sorular varsa lütfen yorum yaparak bizlere iletiniz.


Beğendiniz mi? O halde paylaşın!

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir