Çin’deki Yoğun Sis ve Hava KirliliğiÇin’de son zamanlarda görülmeye başlayan yoğun ve koyu renkli sis hayatı olumsuz etkiliyor.

Bu hafta başlarında Çin üzerinde oluşan yoğun sis tabakası, gökdelenlerin etrafına tutunarak başkent Pekin üzerinde gölge oluşturmaya başladı. Alışılmadık olan bu durum tıpkı çöl fırtınası varmış gibi bir görüntü oluşturmuş.

Bu durumun en büyük nedeni ise Çin’de yoğun hava kirliliğine neden olan sanayi ve trafikte salınan egzoz atıkları. Ayrıca kışın havaların soğuması sonucu artan elektrik ve kömür ihtiyacı sanayilerin daha da fazla çalışmasına sebep oluyor. Sonuç olarak kış aylarındaki hava kirliliği yaz aylarına oranla yükselişe geçiyor.

Sislerin oluşmasına kömür tozları sebep oluyor

Çin'de Hava Kirliliği Hayatı Olumsuz Etkiliyor

Kömürün yanması sonucu havaya salınan küçük toz parçacıkları temiz havanın adeta bir siste dönüşmesine sebep oluyor. Daha sonra bu sis asit yağmuru olarak yeryüzüne iniyor ve bitkilere zarar vermekle kalmayıp toprağın da verimini düşürüyor. Binaların üzerine bulaşıp renklerin kirlenmesinden tutun insanlarda ve hayvanlarda karaciğerlere verdiği zararlar bir çok sağlık sorununu beraberinde getiriyor. Karaciğer hastalıkları, astım ve kalp krizi riskini artıran bu durum, Çin başta olmak üzere kalabalık nüfusa sahip olan bir çok  yerleşim yerinin başlıca sorunlarından biri.

Çin'de Yoğun Sis Hayatı Olumsuz EtkiliyorPekin’in etrafı Xishan ve Yanshan dağlarıyla çevrilmiştir. Dolayısıyla bu sis dağları aşıp şehrin dışına çıkamıyor. Giderek daha da kirlenen bu sis sürekli Pekin halkı tarafından solunmaya devam ediyor. Çin hükümeti sorunu çözmek için bazı adımlar atmaya başlasa da pek yeterli gözükmüyor. Araçların neden olduğu hava kirliliğini gidermek için araç kullanımı kısıtlandı. Güneş ve rüzgara bağlı yenilenebilir enerji projelerine 360 ​​milyar dolar harcanacağı belirtildi.

Aynı durum Los Angeles şehrinde de mevcuttu. Fakat son 20 yıldır yapılan çalışmalarla bu durum giderildi. Çin hükümeti geç kalmış olsa da çalışmalara başlayacağını duyurdu.

2013 yılında kaydedilen verilere göre hava kirliliği, Çin’de 360.000 bebeğin erken ölümüne sebep olmuştu.

Kaynak: http://www.popsci.com/why-is-smog-in-china-so-bad


Beğendiniz mi? O halde paylaşın!

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir