İnsanlar İçin Hayvanların Vücutlarında Organ Yetiştirilecek


Hayvan Vücudunda İnsan Organı Yetiştirme

İlk olarak farelerin vücudunda denemesi yapılan organ yetiştirme tekniği insanlarda organ nakli için çare olma yolunda ilerliyor.

Pankreası hasarlı olan bir fare için, başka bir farenin vücudunda pankreas yetiştirildi. Daha sonra bu organ hasta olan fareye yerleştirildi. Sonuç olarak diyabetli farede iyileşme görüldü. Bu başarılı sonucun ardından insanlar için de organ yetiştirme çalışmalarına başlandı.

Örneğin karaciğeri hasta olan birisi için alınacak doku örnekleri ile yeni bir karaciğer üretilebilecek. Üretim koyun veya domuz vücudunda gerçekleştirilecek. Çünkü insan vücuduna en yakın olan hayvan bu ikisi.


Bu araştırma insan sağlığı için büyük önem taşıyor. Çünkü dünya üzerinde 1000 kişiden sadece 3 ü organ bağışı yapıyor. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre organ nakline ihtiyacı olan 3 kişiden sadece biri yeterli sürede organ bulabiliyor. 1 kişi ortalama 2 yıl bekliyor. 3. kişi ise organ bulunamadığı için hayatını kaybediyor. Daha az gelişmiş ülkelerde ise durum çok daha kritik.

Kaynak: https://www.newscientist.com/article/mg23331104-300-animals-that-grow-designer-organs-for-humans-are-a-step-closer/


Beğendiniz mi? O halde paylaşın!

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir