Bebeklerin Anne ve Babasıyla Uyuması Doğru Değil


Çocukların Anne Babasıyla Uyuması Sakıncalı

Ebeveynler çeşitli sebeplerden dolayı rutin olarak bebekleriyle uyuyabiliyor. Fakat bu durum hem anne baba, hem de bebekler için sakıncalı.

Hem evlilik ilişkileri bakımından hem de sağlıklı bir uyku bakımından, bebeklerin anne ve babasıyla rutin olarak uyuması doğru bir davranış değil. Genellikle ebeveynler, ya bebek uyumadığından, ya ağladığından ya da aşırı özlemden dolayı, uyurken bebeklerini yanlarına almaktadır. Büyük yaşta çocuklar ise korku, güvende hissetme ihtiyacı veya ailesiyle vakit geçirememe gibi nedenlerden dolayı anne ve babasıyla yatmaktadır.

Ne gibi sorunlara yol açıyor?

Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Dr. Zafer Atasoy, bu gibi durumların çocuklarda gelişimsel sorunların yanı sıra psikolojik sorunlar da doğurabileceğini söylüyor.

Ne yapmak gerekiyor?

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, çocuğun hangi sebeple anne-babasının yanında yattığını belirlemektir. Daha sonra bu durumu ortadan kaldırmak amacıyla birlikte hareket edilmeli ve çocuğa tek başına yatma alışkanlığı kazandırılmalıdır. Çocuk gece kalkıp anne-babanın yanına yatmak isterse ışıkları açmadan, sessizce ve uzatmadan ona herkesin uyuması gerektiğini, herkesin kendi yatağında daha rahat uyuyacağını anlatmaları ve çocuğu yatağına geri götürmeleri gerekir. Ona bağırmak, azarlamak veya uzun açıklamalar yapmak çocuğun olumsuz ilgi görmesine sebep olabilir.


Beğendiniz mi? O halde paylaşın!

2 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir