Tamamen Doğal Yollarla Oluşan Buzdan DisklerKış aylarında tamamen kendiliğinden oluşan bu diskler adeta birer doğa harikası.

Uzmanlar, buzdan disklerin akan bir nehrin oluşturduğu girdap üzerindeki suyun donması sonucu oluştuğu kanısındalar. Fakat zaman geçtikçe oluşan disklerin durgun sularda da görülmesi ve büyük küçük fark etmeden bütün disklerin aynı hızda dönmesi bu kanıyı ortadan kaldırdı.

Olayın derinine inen Belçika’daki Liége Üniversitesi’nden Stéphane Dorbolo liderliğindeki bir ekip, petri kabına nikel boncuklar ve mıknatıslar koyarak hazırladığı sistem üzerinde buz parçasını eritmeye başladılar. Havanın ısınma sürecini taklit eden bu sistemde buz, erimeye başlarken şaşırtıcı bir şekilde dönmeye başlamış. Bunun sonucunda disklerin oluşması ve dönmesi akan bir nehrin oluşturduğu girdaptan kaynaklanmadığı keşfedilmiş.

Sonuç olarak su yüzeyindeki buz ısınarak batmaya başlıyor. Buz batarken bir girdap oluşturuyor ve çevredeki küçük buz parçaları da o girdapa katılmaya başlıyor. Yüzlerce dönmeden sonra ise disk kusursuz bir yuvarlaklığa kavuşuyor.

Başka bir buz disk:

Kaynak: http://www.sciencealert.com/watch-this-crazy-spinning-ice-disk-just-appeared-in-a-michigan-river


Beğendiniz mi? O halde paylaşın!

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir