Honda Kendi Kendine Dengede Durabilen Motosiklet ÜrettiHonda, motosikletler için dik durmayı sağlayan kendinden dengeli bir teknoloji geliştirdi. Şuan geliştirme aşamasında olan sistem, yavaş hareket eden trafikte motosiklet kazalarının sayısını azaltabilir.

Binicilik Yardımı olarak adlandırılan sistem, ön tekerleğin küçük ayarlamalar yaparak dengede kalmayı sağlaması prensibiyle çalışıyor.

Daha önce yapılan benzeri çalışmalarda jiroskop teknolojisi kullanılıyordu. Ancak Honda, jiroskopun ağırlık yaptığını ve binicilik deneyimini değiştirdiği için bu kullanımı tercih etmediklerini belirtti.

Kendi Kendine Dengede Durabilen Motosiklet

Motosiklet, Las Vegas’ta düzenledenen CES 2017 fuarında görücü önüne çıktı. Bisiklet uzaktan kontrol edilerek ve binici olmadan Honda’nın standı üzerinde sürüldü. Hiç yere düşmeyen motosiklet izleyenler tarafından beğeni topladı.

Honda, bu teknolojinin yavaş hareket eden trafikte binicinin yükünü hafifleteceğini söylüyor. Çünkü yavaş hareket eden trafikte motosiklet sürücüleri dengede kalabilmek için çok fazla efor sarf etmekte.

Şuan yapım aşamasında olan sistemin ne zaman seri üretime geçirileceği konusunda açıklama yapılmadı, fakat bu sistemin normal motosikletlere uygulanmasının çok ta zor olmadı belirtildi.

Kaynak: http://www.pcworld.com/article/3155441/car-tech/hondas-amazing-riding-assist-motorcycle-wont-fall-over.html


Beğendiniz mi? O halde paylaşın!

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir