Zemini Güneş Paneli İle Kaplanan Yol Dünyada İlk Olarak Fransa’da Açıldı


Dünyanın İlk Güneş Enerjili Yolu

Fransa 2.880 adet güneş paneli kullanarak 1 kilometre uzunluğundaki dünyanın ilk güneş yolunu açtı.

Fransa Çevre Bakanlığı’nın desteği ile Colas adlı şirket tarafından 2.880 adet fotovoltaik güneş paneli kullanılarak dünyanın ilk güneş yolu projesi hayata geçirildi. Panellerin tüm sokak ışıklarını çalıştıracak şekilde elektrik üreteceği öngörülüyor.

“Wattway” adı verilen yol 2 yıl boyunca test edilecek. Günde yaklaşık 2.000 sürücü geçecek olan yolun ne kadar elektrik üretebileceği gözlemlenecek.

Çevre bakanı projenin 5.000 kişilik bir nüfusa aydınlatma sağlayacağını söylüyor. Paneller silisyum içerikli reçine ile kaplanarak uzun yıllar otomobil ve kamyonların eskitmesine karşı dayanıklı olacak şekilde dizayn edildi.

Dünyanın İlk Güneş Enerjili Yolu Fransa'da Açıldı

Hedef 4 yılda 1000 kilometrelik yol

Colas şirketi önümüzdeki 4 yılda toplam 1000 kilometrelik güneş panelli yollar inşa etmeyi planlıyor. Bunun için ise en temel şartın yapılan yolların maliyetini karşılaması olduğunu söylüyor. Bu iki yıllık deneme süreci eğer başarılı olursa proje hayata geçirilecek.

Fotovoltaik konusunda uzman olan kişiler ise, zemine döşenen bu panellerin güneşi görecek şekilde açıya sahip olmadığından verimli olmayacağı görüşünde.

Colas şirketi projenin sadece Fransa’da değil bütün dünyanın belirli 100 farklı noktasında da faaliyete geçirilmesini planlıyor. 1.000 kilometrelik bir sistemin 5 milyon kişiye elektrik sağladığı gerçeğini düşünürsek insanlık için büyük bir adım olacaktır.

Kaynak: http://www.sciencealert.com/the-world-s-first-solar-road-has-opened-in-france


Beğendiniz mi? O halde paylaşın!

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir