Artık Uzayda Bir Uydu Filomuz Olacak


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü “Artık uzayda bir uydumuz olmayacak, bir uydu filomuz olacak.” şeklinde açıklama yaptı.

2. Global Satshow açılışında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü yaptığı konuşmada Türkiye’nin ATAK helikopteri, eğitim uçağı HÜRKUŞ, insansız hava araçları ANKA, KARAYEL ve BAYRAKTAR gibi projeleri başarıyla hayata geçirdiğini ifade etti.

Milli savaş uçağımızı ve bölgesel yolcu uçağımızı üretmek için de çalışmaların sürdüğüne değinen Bakan Özlü, “RASAT ve GÖKTÜRK 2 gibi uyduları, kendimiz tasarladık ve ürettik. Bunun yanında yine TÜBİTAK UZAY liderliğinde ve sanayimizin de katılımıyla ilk yerli haberleşme uydusu olan TÜRKSAT 6A projemiz de başladı” dedi.


TÜRKSAT 6A’yı 2019’da tamamlayacaklarını kaydeden Bakan Özlü, şunları söyledi: “Artık uzayda bir uydumuz olmayacak, bir uydu filomuz olacak. TÜBİTAK UZAY’ın hedefi, 12 yıl içinde dünya standartlarında en ileri düzey kabul edilen 30 santimetre yer örnekleme mesafesine ulaşmaktır. Milli yer istasyonumuzu geliştirmek de önemli hedeflerimiz arasında yer alıyor.”

“Burada şu hususun özellikle altını çizmek istiyorum: Bu projeleri, büyük oranda kamunun imkanlarını kullanarak hayata geçiriyoruz ancak esas hedefimiz, özel sektörümüzün bu becerileri kazanmasını sağlamaktır. Milli projelerimizi yürütürken en büyük önceliğimiz, özel sektörümüzle daha fazla iş birliği yapmaktır. Geliştirdiğimiz uydularda kullanılan bazı parçaları özel sektörümüzün geliştirmesini istiyoruz.”

“Mesela biz uydu üretirken, bazı firmalarımıza güneş paneli veya hidrojen yakıt pili gibi parçaları üretme becerisi de kazandırabilirsek, bu projeler esas amacına o zaman ulaşacaktır. Zira bu becerileri kazanan bir firma, yurt dışındaki projeler için de üretim yapabilecektir. Bir uyduda kullanılan bir parçanın sivil veya askeri diğer birçok alanda da kullanılması söz konusu olacaktır.”

Kaynak: https://www.tubitak.gov.tr/tr/haber/bakan-ozlu-artik-uzayda-bir-uydu-filomuz-olacak


Beğendiniz mi? O halde paylaşın!

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir