Beyin Tümörleri Kuduz Virüsü Sayesinde Tedavi Edilebilecek


Beyin Tümörü Tedavisi

Acımasız bir katil olan kuduz (rabies) virüsü, yakın bir zamanda beyninde tümör bulunan hastalara yardımcı olabilir.

Yılda on binlerce insanın ölümüne sebep olan kuduz virüsü, sinir hücrelerine girebilme ve beyine ulaşabilmek için sinir hücrelerini adeta bir kanal olarak kullanabilme kabiliyetine sahiptir. Bilim adamları da beyin tümörünü yok eden nanopartikülleri beyin hücresine ulaştırabilmek için bu stratejiyi taklit etmeye çalışıyor. Şuana kadar fareler üzerinde başarılı sonuçlar elde edilse de insanlar üzerinde henüz bir deneme yapılmadı. Eğer bu yöntem başarılı olursa, doktorlar sağlıklı hücrelere zarar vermeden doğrudan beyin tümörlerini tedavi edebilecek.

Kuduz virüsü taşıyan hayvanların ısırmasıyla insanlara bulaşan kuduz virüsü, ısırılan bölgedeki kas dokusuna bulaşarak oradan sinir kanalları yoluyla beyin hücrelerine kadar ulaşabiliyor. Bu çok önemli bir özellik. Çünkü beyinde damar yoluyla gelen birçok maddeyi engelleyen bir zar bulunuyor. Bu zar aynı zamanda tümörü yok etmek için gerekli ilaçların beyin hücrelerine ulaşmasını da engelliyor. Fakat kuduz virüsünün kullandığı yöntemle ilaçlar artık beyin hücrelerine herhangi bir engel olmadan ulaştırılabilecek.

Güney Kore Sungkyunkwan Üniversitesi‘nden nanopartikül uzmanı Yu Seok Youn ve ekibi, altın parçacıkları ve kuduz virüsünün proteinlerini kullanarak nanopartikül parçacıklar yarattı. Parçacıklar herhangi bir ilaç taşımıyor ancak minik altın çubukları sayesinde etrafındaki tümörlü dokuları öldürebilen lazer ışığının beyin içerisinde kullanılabilmesine olanak sağlıyor.

Fareler üzerinde başarılı sonuçlar elde edildi.

Kuduz Virüsü İle Beyin Kanseri Tedavisi

Youn ve ekibi, bu yöntemin tümörlere karşı etkili olup olamadığını görmek için nanopartikülleri beyninde tümör bulunan 4 adet farenin kuyruk hücrelerine enjekte etti. Nanopartiküller hızlı bir şekilde beyne kadar ulaştı. Ekip, kızılötesi ışınları kullanarak parçacıkları dışarıdan 50° C’ye kadar ısıttı. Deriye ve kemiğe zarar vermeden nanopartiküllere kadar ulaşan ışınlar altın parçacıklardan yansıyarak tümörlü hücreleri etkili bir şekilde azalttı.

Bir başka deneyde ise araştırmacılar, aynı yöntemle fakat bu sefer yanaktan enjekte ederek 2 adet farenin tümörlü hücrelerine ulaştılar. İki farenin de tümörü 7 gün içerisinde tamamen yok oldu.

Kaynak: http://www.sciencemag.org/news/2017/02/how-stop-brain-cancer-rabies


Beğendiniz mi? O halde paylaşın!

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir