Bol Yağlı Besinler Kanser Riskini Artırıyor


Yağlı Besinler Kanser Yapıyor

Günlük hayatta sıkça kullandığımız birçok üründe mevcut olan palm yağının, yapılan araştırmalar sonucunda kanser riskini artırdığı belirlendi.

Özellikle kozmetik ve temizlik ürünlerinde, bunların yanında malesef çokça tükettiğimiz bisküvi ve çikolata gibi birçok gıda maddelerinde palm yağı kullanılmakta. Araştırmalar sonucu palm yağının kanserin yayılmasını hızlandırdığı belirlendi. Bunun üzerine ürünün boykot edilmesi amacıyla Avrupa’da geniş çaplı kampanyalar başlatıldı.

Sadece palm yağıyla sınırlı kalmayan bu araştırmada, normal yağların da aynı şekilde kanseri tetiklediği ortaya çıktı. Normal besinle beslenen farelerle, yağlı besinlerle beslenen fareler laboratuvar ortamında karşılaştırıldı. Sonuç olarak yağlı besinlerle beslenen farelerde kanserli hücrelerin çok daha hızlı geliştiği görüldü. Aynı deney palm yağı kullanılarak gerçekleştirildi. Sonuç yine aynı oldu.

Araştırma henüz insanlar üzerinde yapılmasa da fareler üzerinde gözlemlenen etki, yağlı besinlerden uzak durulması gerektiğini kanıtlar nitelikte.

Palm yağı kanser yapar mı?

Palm Yağı Sağlığa Zararlı Mı?

Üretim maliyeti diğer yağlara oranla daha düşük olduğu için firmalar genellikle palm yağını tercih ediyor. Gıda, temizlik ve kozmetik sektörlerinde bolca palm yağı kullanılıyor.

Avrupa Gıda Güvenlik Kurumu (EFSA) geçen yıl Mayıs ayında, palm yağının potansiyel olarak kansere neden olduğunu söyledi. Fakat palm yağının tüketimini kısıtlayacak bir öneri veya çalışma sunmadı.

Açıklamanın üzerine bazı firmalar hemen savunmaya geçerek ürünün güvenli olduğunu söyledi. Bazı firmalar ise palm yağı kullanmayacaklarını bildirdi.

Bütün bunların yanında malesef palm yağı elde edilen ağaçları yetiştirmek için başta Malezya olmak üzere tüm dünyada yüksek oranda doğal ormanlık arazi yok ediliyor ve ekolojik dengeye ciddi zararlar veriliyor.

Palm Yağı Ormanları Yok Ediyor

Kaynaklar:

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-38658890

Bilim ve Teknik Dergisi, Şubat 2017, Sayı: 591


Beğendiniz mi? O halde paylaşın!

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir