Dünyanın 8. Kıtası Zealandia


Dünyanın 8. Kıtası Zealandia

Dünya üzerinde toplam 7 adet kıta bulunmakta. Fakat yapılan bir araştırmada bu sayının sekize çıkarılabileceği söyleniyor.


2016 Aralık ayında The Geological Society of America‘ da yayımlanan bir araştırmada Zealandia’nın kıta olmayı hak edecek özelliklere sahip olduğu belirtildi.

5 milyon km² büyüklüğünde bir alana sahip olan Zealandia, komşusu Avustralya Kıtası’nın yaklaşık 2/3’ü büyüklüğünde. Zealandia’nın %94’ü sular altında kalmış olsa da uzmanlar bunun kıta olmasına engel olmadığını söylüyor.

Bir kara parçasının kıta olarak sayılabilmesi için, yükseltisinin çevresine göre daha fazla olması, kendine özgü jeolojik yapıda olması, sınırlarının iyi bir şekilde tanımlanabilen bir alana sahip olması, kıta kabuğu kalınlığının okyanus kabuğu kalınlığından daha fazla olması gibi bazı şartları sağlaması gerekiyor.

Zealandia bu şartları sağlıyor olsa da şimdilik kıta olarak adlandırılması yönünde herhangi bir çalışma yok. Ancak ilerleyen yıllarda yapılacak olan çalışmalar sonucunda bu durum değişebilir ve kıta sayısı sekize çıkabilir.

Zealandia Kıtası Sekizinci Kıta

Kaynaklar:

http://www.sciencealert.com/earth-has-a-brand-new-continent-called-zealandia/

Bilim ve Teknik Dergisi, Mart 2017, Sayı: 592


Beğendiniz mi? O halde paylaşın!

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir