Yurt Dışı Alışverişlerinde Sınır 150 Euro’ya Çıkıyor


Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, yeni bir Gümrük Kanunu çıkarmak için kolları sıvadı. Yayımlanan kanun taslağı birçok kişinin mağdur olduğu satın alma fiyat sınırı hakkında maddeler içeriyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafında 29.11.2016 günü kamuoyunun fikirlerini almak amacıyla yeni bir kanun taslağı yayımladı. 9 Aralık Cuma gününe kadar geri dönüşler alınacak. Ardından mecliste onaylanıp Cumhurbaşkanının onayı ile Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Tasarının en dikkat çekici maddesi ise yurt dışından yapılan alışverişlerdeki satın alma fiyat sınırı. Eğer siz yurt dışından bir ürün alıp kargoyla Türkiye’ye getirmek istiyorsanız karşınıza 75 Euro’luk bir sınır çıkıyor. Yani alacağınız ürünün 75 Euro’yu geçmemesi gerekiyor. Aksi halde aldığınız ürün üzerinden vergi ödemek zorunda kalıyorsunuz ve bazı durumlarda kargonuz geri yollanabiliyor. Durum böyleyken yayımlanan tasarıda bu sınırın 75 Euro’dan 150 Euro’ya çıkarılması söz konusu.

Yurt dışından alışveriş yapmanın çeşitli avantajları olduğu gibi dezavantajları da mevcut. Alacağınız ürünü çok daha uygun fiyatlara bulabiliyor olmanız ve Türkiye’de olmayan bir ürünü satın alabilme imkanı avantaj olarak görülebilir. Ancak işin farklı boyutları da var. Örneğin aldığımız ürün kusurlu isi iade etme veya değiştirme işlemi sizi epeyi uğraştırabilir. Bunun yanında aldığımız ürünün elimize ulaşması bazen 1 ay bile sürebiliyor ve elimize ulaşan ürünün sahte olma olasılığı da var. Her ne kadar olumlu ve olumsuz yanları da olsa çoğu kişi için yurt dışı alışveriş oldukça önemli. Üstelik Black Friday, Cyber Monday, Singles Day gibi özel günlerde dünyaca ünlü alışveriş sitelerinin yaptığı kampanyalar ülkemizden de büyük ilgi görmekte. Bu kapsamda sınırın 150 Euro’ya çıkarılması bana göre isabetli bir karar olmuş.

Yayımlanan kanun taslağını buradan inceleyebilirsiniz: http://ggm.gtb.gov.tr/


Beğendiniz mi? O halde paylaşın!

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir