Bağırsak Bakterileri ve Bağışıklık Sistemi Arasındaki İlişki


Bağırsak Bakterileri ve Bağışıklık Sistemi Arasındaki İlişki

Bakteri denildiğinde çoğumuzun aklına zararlı ve hasta edici mikroorganizmalar gelir. Fakat bağırsaklarda bulunan bazı bakteriler insan sağlığı açısından oldukça önemli.

İnsan bağırsağında trilyonlarca bakteri bulunuyor. 200-500 arası türden oluşan bu bakteriler mikrobiyom olarak adlandırılmakta. Mikrobiyomlar, bağışıklık sistemimizle beraber çalışarak bizi çeşitli hastalıklardan koruyor. Bunu nasıl sağladıkları tam olarak bilinmese de araştırmalar halen devam etmekte.

Harvard Tıp Okulu’ndan araştırmacılar, bağırsaktaki bakterilerle bağışıklık hücreleri arasındaki ilişkiyi yakın takibe aldılar. Sonuç olarak bu ikisi arasında ciddi bir etkileşim olduğunu gördüler.

Bağırsaktaki 53 bakteri üzerine yoğunlaşan araştırma ekibi, bu bakterilerin her birinin bağışıklık hücrelerinin performansını artıracak şekilde çalıştığını gözlemledi.

Bazı bakteriler bağışıklık hücrelerinin aktivite gücünü artırırken, bazıları da mikroplarla savaşlarında kullanmaları için bilgi sağlıyor. Bazıları ise ilginç bir şekilde bağışıklık hücrelerinin, yararlı bakterilere saldırmamaları için gücünü azaltıyor.

Ayrıca bu bakterilerin bir kısmı genlerle oynayarak genlerin kendileri için uygun yaşam ortamı oluşturmasını veya zararlı bakteriler için yaşanması zor bir ortam oluşturmasında yardımcı oluyor.


Beğendiniz mi? O halde paylaşın!

1 Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İnsan vücudunda ve doğada kim bilir daha nice bilinmeyenler var…