Global Beyin IBM Watson İle Tanışın


Global Beyin: IBM Watson İle Tanışın

Yapay zekanın öncüsü durumunda olan Watson, her geçen gün kendi kendine öğrenerek bilimsel gelişmelere katkıda bulunuyor.

Normal bir insan günde bir kitap bitirebilirken Watson yazılımı bir saatte bir milyon kitap okuyarak analiz edebiliyor. Bu şekilde sürekli kendini geliştirerek yeni bilgiler öğreniyor.

Ayrıca Watson, kanser araştırmalarından müşteri memnuniyeti çalışmalarına kadar her alanda kurumlara ve şirketlere yardımcı oluyor. Avukatlar ve hatta hukuki uzmanlığı olmayan kişiler, hukuki davalarda detayları Watson’dan öğrenerek mahkemede haklarını daha etkili şekilde arayabiliyor.

Müşteri memnuniyeti çalışmalarından bankacılıktaki sahtekarlıkların teşhisine kadar birçok farklı alanda çözüm sunan Watson’u kullanmak için bilgisayar veya mobil cihazlara basit bir uygulama yüklemek yeterli oluyor.

Adını IBM nin kurucusu Thomas J. Watson’dan alan Watson bilişsel analiz sistemi toplam 1 milyar dolar yatırımla geliştirildi. 2016 yılında ise Watson’ın internet üzerinden şirketlere bağlanarak yeni meslekler öğrenmesini sağlamak için 100 milyon dolarlık ek yatırım yapıldı.

Global Beyin: IBM Watson İle Tanışın

Ayrıca Watson yazılımı otomobil markası BMW ile ortak bir çalışma yürütüyor. Araçlara hava tahmini üzerine bir sistem yerleştirilmesi hedeflenen bu çalışma sayesinde sürücülere hava tahminleri konusunda bilgi verilebilecek. Böylece navigasyon sistemlerinin alternatif rotalar önermesi de kolaylaşacak. Bunun yanında araçların bilgisayarına koltuk yüksekliğim ne kadar olmalı şeklinde bir soru sorulduğunda Watson sesli bir şekilde yanıt verecek.

Watson büyük miktardaki verileri çok kısa zamanda anlamlandırabiliyor. Bu sayede iş geliştirme süreçleri ve hastalıkların tedavi edilmesi gibi birbirinden farklı alanlarda çözüm odaklı hızlı kararlar alınmasını sağlıyor. Bütün bunlar zamandan tasarruf etmenin yanı sıra maliyeti düşürerek bilim ve teknolojinin gelişmesine katkı sağlıyor.

Teknoloji geliştikçe Watson da kendini geliştiriyor. Nitekim 2016 model Watson eskisinden 2400 kat daha küçük ve 24 kat daha hızlı. Öyle ki ana bilgisayarı sadece 3 pizza kutusu büyüklüğünde.

Watson hangi alanlarda kullanılıyor?

Sağlık sektöründen birçok şirket Watson’u kullanmak için sıraya girmiş durumda. Örneğin, klinik danışmanlık ve aile hekimliği danışmanlığı hizmeti veren Best Doctor şirketi, aile bireylerinin sonuçlarını Watson’la analiz ediyor.

Yapay zeka ve Watson teknolojisi insanlığın önüne yepyeni kapılar açıyor. Hayatımızda birçok alanda bize kolaylık sağlıyor. Gelecekte bizi yöneteceği gibi bir korkumuz olsa da bize kolaylık sağlayacağı apaçık ortada.

Kaynak: Popular Science Dergisi, Şubat 2017, Sayı: 58


Beğendiniz mi? O halde paylaşın!

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir