Milli Hava Trafik Kontrol Simülatörü atcTRsim


Milli Hava Trafik Kontrol Simülatörü atcTRsim

TÜBİTAK ve DHMİ (Devlet Hava Meydanları İşletmesi)’nin işbirliği ile yerli imkanlarla üretilen ilk milli hava trafik kontrol simülatörü kullanıma girdi.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ)’nin ortaklaşa yürüttüğü atcTRsim projesi tamamlandı. Milli hava trafik kontrol simülatörü, Esenboğa Havalimanı Eğitim ve Simülatör Tesisleri’nde kullanılmaya başlandı.

İlk millî Hava Trafik Kontrol Simülatörü olan atcTRsim, yaklaşma, yol kontrol radar simülatörü ve 360 derece görselliğe sahip meydan kontrol simülatörüne sahip.

HAVELSAN’ın katkısıyla da Türkiye’de ilk kez arkadan yansıtmalı 360 derece meydan kontrol simülatörü gerçekleştirilmiş oldu. atcTRsim genişleyebilir bir yapıya saip. Bu sayede sisteme yeni havalimanlarının üç boyutlu modelleri ve hava sahası üzerinde yapılacak değişiklikler kolayca kazandırılabiliyor.

Dışa bağımlılığı ortadan kaldıracak!

atcTRsim, ülkemizin hava trafik kontrolündeki dışa bağımlılığını ortadan kaldıracak önemli bir gelişme olarak görülüyor. Umarız bu hedefe en kısa sürede ulaşılır.

Kaynak: http://bilgem.tubitak.gov.tr/tr/haber/milli-hava-trafik-kontrol-simulatoru-atctrsimin-kabulu-gerceklestirildi


Beğendiniz mi? O halde paylaşın!

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir